31 Niedziela Zwykła 30. 10. 2022 r.

29 października 2022, godz.2231
  1. Dziś przeżywamy 31 Niedzielę Zwykłą. Każda Eucharystia, w której uczestniczymy, jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa i przedsmakiem wiecznej chwały. Sprawując święte obrzędy, dotykamy rzeczywistości nieba. Dzisiaj modlimy się, aby Bóg pomnożył w nas działanie swej mocy i przygotował nas swoją łaską do życia wiecznego. Po Mszach Św. prowadzona jest zbiórka do puszek, jako nasze wsparcie dla Polskich Misjonarzy i Misjonarek oraz Papieskich Dzieł Misyjnych.
  2. Jutro, 31 października, ostatnie nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30. Dziękuje wszystkim, którzy przez cały miesiąc gromadzili się na wspólnej modlitwie. Moje szczególne podziękowanie składam na ręce naszych Pań katechetek: p. Lilianny Staworowskiej i p. Iwony Bekieszczuk oraz Rodziców za przygotowanie młodzieży i dzieci z naszej Szkoły Podstawowej, które w tygodniu odmawiały wspólnie z nami różaniec święty – Bóg zapłać.
  3. We wtorek, 1 listopada, przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. To radosny dzień, w którym Kościół upamiętnia wszystkich znanych i nieznanych Świętych i Błogosławionych. Oni osiągnęli już wieczną chwałę, a dziś są naszymi orędownikami przed Bogiem. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.
  4. Porządek Mszy Świętych w dniu 1 Listopada będzie następujący: godz. 8.00, godz.10.00 (Wichrów), godz.13.00. Informuję, że jest możliwość zamówienia intencji za zmarłych z naszych rodzin w ramach Mszy Świętych zbiorowych. Msze Święte zbiorowe będą odprawione o godz. 10.00 w Wichrowie i o godz. 13.00 w Kostomłotach. Imiona i nazwiska naszych bliskich zmarłych można zapisywać po Mszach Świętych w zakrystii lub bezpośrednio przed Mszą Świętą w tym dniu.
  5. Po odprawionej tu w naszym kościele parafialnym Mszy Świętej o godz. 13.00 przejdziemy indywidualnie na cmentarz parafialny i tam o godz. 14.30 przy grobach naszych bliskich zmarłych będzie miała miejsce dalsza część wspólnej modlitwy za naszych bliskich, którzy odeszli do wieczności.
  6. Od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie cmentarza oraz modlitwa za zmarłych. Ponadto: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
  7. We środę przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. Cmentarze przypominają nam o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia, ale jako chrześcijanie ufamy, że i nasi bliscy zmarli, i my sami, dołączymy do grona świętych i błogosławionych. Pamiętajmy, że nie ma „święta zmarłych”. W drugim dniu listopada Kościół wspomina Wszystkich Wiernych Zmarłych. Bliskość Uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy bowiem jeden Kościół: my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najszybciej mogli przebywać blisko Ojca w niebie. Msze Święte w tym dniu będą sprawowane o godz. 18.00 w Kostomłotach i o godz. 19.00 w Wichrowie. Również od dnia 2 listopada rozpoczniemy w naszym kościele modlitwę wypominkową za naszych zmarłych. Modlitwa wypominkowa potrwa do soboty 5 listopada, a będzie odprawiana o godz. 17.30.
  8. W najbliższą środę, tj. 2 listopada, zapraszam dzieci, na próbę scholii do GOK-u na godz. 16.00. Próbę poprowadzi p. Martyna.
  9. W tym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Piątek, Sobota i Pierwsza Niedziela miesiąca. Pamiętajmy w tych dniach szczególnie o modlitwie za kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Msza Święta w piątek sprawowana będzie za naszych drogich zmarłych w ramach Mszy Świętej zbiorowej o godz. 18.00, a wcześniej od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi Świętej pierwszopiątkowej od godz. 16.30 do godz. 17.30.
  10. Przyszła Niedziela to zarazem pierwsza Niedziela miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych dla Wspólnoty Żywego Różańca na Mszy Świętej o godz. 12.00.
  11. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym Średzcy Policjanci apelują do wszystkich osób odwiedzających groby i cmentarze o zachowanie ostrożności i niepozostawianie rzeczy bez nadzoru. Zajęci sprzątaniem nagrobków często zapominamy, że pozostawiając nasze rzeczy stajemy się łatwą ofiarą dla złodzieja. Dlatego należy pamiętać, żeby na cmentarz zabierać tylko i wyłącznie przedmioty, które są nam niezbędnie potrzebne. W sytuacji zauważenia osób podejrzanie się zachowujących i bez wyraźnego celu, zgłośmy to funkcjonariuszom policji, bądź innym osobom znajdującym się na cmentarzu. Pamiętajmy, że my sami także musimy zadbać o to, by nie dać złodziejowi okazji do kradzieży. Bądźmy czujni i przezorni.
  12. Przy wyjściu z kościoła u ministrantów jest do nabycia najnowszy nr Gościa Niedzielnego przeznaczony na dzisiejszą Niedzielę.
  13. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składam najlepsze życzenia wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz doświadczenia bliskości Pana i Jego mocy w codziennych potrzebach.