4 Niedziela Wielkiego Postu 19. 03. 2023 r.

18 marca 2023, godz.2249

1. Przeżywamy 4 Niedzielę tegorocznego czasu Wielkiego Postu. Dzisiejsza Niedziela różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli Niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia się tajemnicą miłości Bożej, której wyrazem jest również stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie Królestwa Bożego.
3. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle Uroczystość ta ma miejsce 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat Niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Podczas Mszy Świętej godz. 17.00 tego dnia przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
4. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Do nich należy obchód Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w sobotę, 25 marca. W tę Uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msza Święta tego dnia w naszym kościele o godz. 18.30. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
5. Zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach: Drogi Krzyżowe odprawiamy w piątki o godz. 17.00. Natomiast nabożeństwa Gorzkich Żali odprawiamy tradycyjnie w Niedzielę o godz. 16.30. Bezpośrednio po tych nabożeństwach sprawowane są Msze Święte. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny.
6. Egzamin dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia w tym roku Sakramentu Bierzmowania, odbędzie się w poniedziałek o godz. 1800 na plebanii.
7. Przygotowujemy się do wizytacji kanonicznej, którą przeprowadzi Ksiądz Biskup Maciej Małyga w najbliższą środę, tj. 22 marca.
Plan wizytacji jest następujący:
godz. 14.30 – Spotkanie z mieszkańcami Zabłocia w kaplicy mszalnej
godz. 15.00 – Modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz spotkanie
z mieszkańcami Wichrowa w kościele filialnym w Wichrowie
godz. 16.30 – Spotkanie z Radą Parafialną na plebanii
godz. 18.00 – Msza Święta wizytacyjna z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania

8. Na końcu naszego kościoła została ustawiona skarbonka na ofiary związane z zakupem kwiatów i tegoroczną dekoracją do Ciemnicy oraz Bożego Grobu. Polecam tą inicjatywę wrażliwości naszych serc.
9. W ramach naszego Wielkopostnego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa zapraszam do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych. W naszej wspólnocie odbędą się one w dniach 27 – 29 marca (poniedziałek-środa), a wygłosi je Ks. Krzysztof Ora – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Świdnickiej. Zaplanujmy już teraz tak nasze zajęcia, aby nie zabrakło nas na spotkaniach rekolekcyjnych oraz spowiedzi wielkopostnej.
10. U ministrantów przy wyjściu z kościoła jest do nabycia najnowszy nr Gościa Niedzielnego. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
11. Wszystkim Gościom, Dobrodziejom, Parafianom, Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, obfitego Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Najświętszej.