6 NIEDZIELA ZWYKŁA 11. 02. 2024 R.

10 lutego 2024, godz.2049
  1. W tę ostatnią karnawałową Niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu.
  2. Kończy się już powoli tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 14 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 8.15 oraz o godz. 18.30, natomiast w Wichrowie o godz. 17.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki powinny zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcam także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
  4. We wtorek, przed rozpoczynającym się okresem Wielkiego Postu, Adoracja Naświętszego Sakrametu w naszym kościele od godz. 15.00 do godz. 17.00, a po zakończonej adoracji Msza Święta o godz. 17.00.
  5. Nasze duchowe Wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych. Drogi Krzyżowe tradycyjnie będą odprawiane w piątki: w Wichrowie o godz. 9.00 rano, a w kościele parafialnym w Kostomłotach o godz. 17.00. Bezpośrednio po tych nabożeństwach będą sprawowane Msze Święte. Natomiast nabożeństwa Gorzkich Żali będą odprawiane tradycyjnie w Niedzielę: w Wichrowie po porannej Mszy Św. o godz. 10.00, a w kościele parafialnym w Kostomłotach o godz. 16.30. Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, to jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego. Natomiast na 4 Niedzielę Wielkiego Postu zostały zaplanowane w naszej parafii rekolekcje Wielkopostne.
  6. W najbliższą środę o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji rodzin naszej parafii przyjmujących w swoich domach Matkę Bożą Trzykroć Przedziwną. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy.
  7. W odpowiedzi na Apel Przewodniczącego Episkopatu Polski, w Środę Popielcową zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek, a zebrane ofiary zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom w związku z wojną na Ukrainie.
  8. U ministrantów przy wyjściu z kościoła jest do nabycia najnowszy nr Gościa Niedzielnego, a na stoliku wyłożony jest najnowszy nr Nowego Życia. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
  9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: + Stefania Asyngier. Polećmy Ją Bożemu Miłosierdziu: Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie….
  10. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, obfitego Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Najświętszej.