7 Niedziela Zwykła 19. 02. 2023 r.

18 lutego 2023, godz.2122
  1. Przeżywamy dziś 7 Niedzielę Zwykłą w ciągu Roku Liturgicznego.
  2. Módlmy się dzisiaj za Ofiary i Poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które dotknęło Turcję i Syrię. Niech dobry Bóg ma w swojej opiece wszystkie ofiary tej tragedii. Niech zmarłych obdarzy życiem wiecznym, a tym, którzy ocaleli, da nadzieję i duchowe umocnienie. Dziś po Mszach św. prowadzona jest zbiórka dla „Caritas Polska” na pomoc tym, którzy potrzebują naszego wsparcia.
  3. Dzisiaj rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o  wolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam nas wszystkich do podjęcia takiej dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale nawet na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza w naszej parafialnej wspólnocie.
  4. Kończy się już powoli tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 8.00 oraz o godz. 17.00, natomiast w Wichrowie o godz. 18.30. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki powinny zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcam także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
  6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych. Drogi Krzyżowe tradycyjnie będą odprawiane w piątki: w Wichrowie o godz9.00 rano, a w kościele parafialnym w Kostomłotach o godz. 17.00. Bezpośrednio po tych nabożeństwach będą sprawowane Msze Święte. Natomiast nabożeństwa Gorzkich Żali będą odprawiane tradycyjnie w Niedzielę: w Wichrowie po porannej Mszy Św. o godz. 10.00, a w kościele parafialnym w Kostomłotach o godz. 16.30. Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, to jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki przez Kościół ofiaruje nam Pan Bóg, aby przybliżyć nas do siebie.
  7. Znowu dobiegł końca kolejny etap remontu naszej świątyni. Prezbiterium zostało już oddane do użytku. Przygotowując się do czasu Wielkiego Postu, chciałbym znowu poprosić o pomoc w posprzątaniu naszej świątyni. Zapraszam zatem bardzo serdecznie osoby chętne w poniedziałek na godz. 18.00. Bardzo proszę zabrać ze sobą potrzebny sprzęt do sprzątania, mycia i odkurzania.
  8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Kazimiera Janiec – Lewicka, + Józef Łukaszów. Polećmy Ich Bożemu Miłosierdziu: Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie….
  9. U ministrantów jest do nabycia najnowszy nr Gościa Niedzielnego.
  10. Wszystkim miłym Gościom, Parafianom, Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, obfitego Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.