II Niedziela Zwykła – 15.01.2023 r.

14 stycznia 2023, godz.2204
  1. Przeżywamy dziś 2 Niedzielę Zwykłą w ciągu Roku Liturgicznego. Świętem Chrztu Pańskiego w ubiegłą Niedzielę zakończył się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Następujące po tej Niedzieli dni otworzyły przed nam tak zwany okres zwykły w ciągu roku, a dokładnie jego pierwszą część, która będzie trwała aż do wtorku przed Środą Popielcową.
  2. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy: Wtorek: Św. Antoniego, Czwartek: Św. Józefa Sebastiana Pelczara, Sobota: Św. Agnieszki.
  3. We wtorek, 17 stycznia, przypada Dzień Judaizmu. Natomiast w środę, 18 stycznia, w całym Kościele powszechnym rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie na każdy dzień.
  4. Chociaż Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zakończy się w środę, 25 stycznia, nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Tak bardzo takiej jedności pragnie sam Pan Jezus. A często jej brak jest zgorszeniem dla współczesnego świata i wielu źle nastawia do Chrystusowego Kościoła. Dlatego w tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, Komunie Święte oraz cierpienia.
  5. W sobotę, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w Niedzielę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Domu Ojca. Niech naszym podziękowaniem za ich obecność będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta w ich intencji i serdeczna pamięć o nich.
  6. Przyszła Niedziela z ustanowienia papieża Franciszka będzie obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Papież w 2019 roku ustanowił Niedzielę Słowa Bożego po to, aby przez lekturę Pisma Świętego wierni jeszcze bardziej kształtowali swoją chrześcijańską postawę.
  7. Z przyczyn zdrowotnych w tym tygodniu kolęda w naszych domach będzie jeszcze odwołana.
  8. Przy wyjściu z kościoła u ministrantów jest do nabycia najnowszy nr Gościa Niedzielnego przeznaczony na dzisiejszą Niedzielę, a na stoliku wyłożony jest najnowszy styczniowy nr Nowego Życia, zapraszam do czytania prasy katolickiej.
  9. Wszystkim miłym Gościom, Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, obfitego Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Najświętszej.