IV Niedziela Wielkiego Postu 22.03.2020 r.

21 marca 2020, godz.2047
  1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 17.00 odprawiamy Drogę krzyżową, a w Niedziele o godz. 16.15 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich Żali. Niech te nabożeństwa będą dla nas szczególną okazją do ufnej modlitwy do Boga o ustanie epidemii koronawirusa, oraz w int. wszystkich chorych i całego personelu medycznego. Przypominam również, że w czasie tych nabożeństw obowiązują zalecenia wydane przez władze państwowe i kościelne, tj. maksymalnie 50 osób na modlitwie w kościele.
  2. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą środę, 25 marca. Tą Uroczystością celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte w tym dniu będą sprawowane w kościele w Wichrowie o godz. 17.00, natomiast w Kostomłotach godz. 18.00.
  3. Z tej racji, że w tych dniach miały się odbyć rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii zostały zaplanowane Msze Święte na najbliższy czas w trochę innym porządku. I tak w poniedziałek, wtorek i środę, Msze Święte będą odprawiane: godz. 9.00, godz. 17.00 (Wichrów) i godz. 18.00.
  4. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i realizację tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.
  5. Kancelaria Parafialna będzie nieczynna do odwołania. Wszelkie pilne sprawy proszę załatwiać telefonicznie lub e-mailowo.
  6. Informuję, że spotkania przygotowujące zarówno do Sakramentu I Komunii Świętej jak i Sakramentu Bierzmowania zostają zawieszone do odwołania.
  7. Na końcu naszego kościoła została ustawiona skarbonka na ofiary związane z zakupem kwiatów i tegoroczną dekoracją do Ciemnicy oraz Bożego Grobu. Polecam tą inicjatywę wrażliwości naszych serc.
  8. Wszystkim Parafianom, Gościom i Dobrodziejom życzę Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej na cały rozpoczynający się nowy tydzień. Tradycyjnie najlepsze życzenia dla wszystkich, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje imieniny, urodziny oraz jubileusze.