Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej – 02.04.2023 r.

1 kwietnia 2023, godz.2227
  1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
  2. W dzisiejszą Niedzielę z racji pierwszej Niedzieli miesiąca na Mszy Świętej o  godz. 12.00 będziemy modlić się w intencji Wspólnoty Żywego Różańca, a później zmiana tajemnic różańcowych. Dziś przypada również 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez Jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski.
  3. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący, a więc godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

Porządek nabożeństw podczas Triduum Paschalnego:

Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu adoracji do godz. 21.00. O godz. 20.00 zapraszam na wspólną adorację przygotowaną przez scholę i młodzież naszej parafii.

Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Chrystusa. W tym dniu naszą modlitwę rozpoczniemy o godz. 1500 Drogą Krzyżową oraz Koronką i Nowenną do Bożego Miłosierdzia. Po skończonej modlitwie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 18.00. Przypominam, że w tym dniu obowiązuje nas post ścisły, tzn. nie spożywamy pokarmów mięsnych oraz ograniczamy posiłki do jednego pełnego i dwóch lekkich w ciągu dnia. O godz. 18.00 rozpoczniemy sprawowanie Liturgii Męki Pańskiej. Po skończonej Liturgii wystawienie Najświętszego Sakramentu w symbolicznym Bożym Grobie i adoracja do godz. 21.00.

Wielka Sobota – dzień uwielbienia Chrystusa umęczonego i złożonego do grobu. Adoracja Najświętszego Sakramentu w symbolicznym Bożym Grobie rozpoczniemy Koronką i Nowenną do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00. Adoracja potrwa do godz. 18.00. Uroczystą Wigilię Paschalną rozpoczniemy obrzędem poświęcenia ognia przed kościołem o godz. 20.00. Liturgię Wigilii Paschalnej zakończymy uroczystą procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Na Liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece (wraz z ochraniaczami), które posłużą nam do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę będzie miało następujący porządek:

Jenkowice: przy krzyżu o godz. 9.00
Zabłoto: przy krzyżu o godz. 9.15, przy kaplicy o godz. 9.30
Wichrów: o godz. 10.00
Kostomłoty: o godz.: 10.30, 11.00, 11.30, 12.00

1. Przyszła Niedziela to Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Święte będą sprawowane o  godz. 8.00, godz. 10.00 (Wichrów) i o godz. 12.00. Taki sam porządek Mszy Świętych będzie obowiązywał w Poniedziałek Wielkanocny.
  2. Na końcu naszego kościoła została ustawiona skarbonka na ofiary związane z zakupem kwiatów i tegoroczną dekoracją do Ciemnicy oraz Bożego Grobu. Polecam tą inicjatywę wrażliwości naszych serc.
  3. U ministrantów przy wyjściu z kościoła jest do nabycia najnowszy nr Gościa Niedzielnego przeznaczony na ten tydzień oraz jest do nabycia Gość Extra zawierający artykuły i tematykę dotyczącą znaków męki Boga. Cena Gościa Extra to 14 zł., a na stoliku wyłożony jest najnowszy nr Nowego Życia. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
  4. Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się: Iuri Prazeres zam. Portugalia i Jolanta Krzyżak zam. Kostomłoty – zapowiedź pierwsza.
  5. W minionym czasie z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: + Olga Wasylów. Polećmy Ją Bożemu Miłosierdziu: Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie….
  6. Wszystkim Parafianom, Gościom i Dobrodziejom życzę Bożego Błogosławieństwa i opieki Matki Bożej na ten nowy tydzień. Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą świętować imieniny, urodziny oraz różne jubileusze, życzę obfitości Bożych darów.