Niedziela Palmowa, Czyli Męki Pańskiej 14.04.2019 r.

13 kwietnia 2019, godz.2149
  1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
  2. Bardzo serdecznie zapraszam do uczestnictwa w ostatnich już w tym Wielkim Poście tradycyjnych nabożeństwach, czyli w Drogach Krzyżowych i Gorzkich Żalach. Droga Krzyżowa w Wielki Piątek zostanie odprawiona w kościele parafialnym o godz. 15.00. Natomiast ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali odprawimy dziś w Niedzielę w kościele parafialnym w Kostomłotach o godz. 16.15.
  3. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Porządek nabożeństw podczas Triduum jest następujący:
  • Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 21.00.
  • Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Chrystusa. Adoracja przy ołtarzu adoracji od godz. 9.00 do godz. 17.45. O godz. 15.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Sprawowanie Liturgii Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 18.00. Ofiary składane na tacę w Wielki Piątek przeznaczone są na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie i kościołów w Ziemi Świętej. Po skończonej Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i adoracja do godz. 21.00. Przypominam, że w tym dniu obowiązuje nas post ścisły.
  • Wielka Sobota – dzień uwielbienia Chrystusa umęczonego za nas i złożonego do grobu. Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 9.00 do godz. 19.45. Uroczystą Wigilię Paschalną rozpoczniemy obrzędem poświęcenia ognia przed kościołem o godz. 20.00. Liturgię Wigilii Paschalnej zakończymy uroczystą procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Bardzo proszę o przygotowanie procesji, a więc chorągwi i baldachimu. Na Liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece (wraz z ochraniaczami), które posłużą nam do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
  • Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę będzie miało następujący porządek: w Kostomłotach o godz.: 9.00, 11.00 i 12.00. W Jenkowicach przy krzyżu o godz. 9.30, w Zabłociu przy krzyżu o godz. 9.45, w kaplicy o godz. 10.00, w Wichrowie w Kościele o godz. 10.30.

4. Przyszła Niedziela to Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Św. będą sprawowane o godz. 8.00, godz. 10.00 w Wichrowie i o godz. 12.00, taki sam porządek Mszy Świętych będzie w Poniedziałek Wielkanocny.
5. Kancelaria Parafialna w tym tygodniu będzie nieczynna.
6. Na końcu naszego kościoła została ustawiona skarbonka na ofiary związane z zakupem kwiatów i tegoroczną dekoracją do Ciemnicy oraz Bożego Grobu. To ostania szansa, aby wspomóc te działania.
7. Sprawy gospodarcze: w tym tygodniu została wyczyszczona maszynowo posadzka w naszym kościele, została odrestaurowana figura Chrystusa, która będzie umieszczona w Bożym Grobie, rozpoczęły się prace renowacyjne przy drzwiach głównych do naszego kościoła oraz zostały założone na kościele (elewacji) tzw. „stop-ptaki” tak, aby świeżo odmalowana elewacja naszego kościoła nie została zanieczyszczona przez ptaki gniazdujące na kościele.
8. Przy wyjściu z kościoła u ministrantów jest do nabycia najnowszy nr Gościa Niedzielnego, w którym znajdziemy m. in.: doskonałe wyjaśnienie liturgii Triduum Paschalnego, komentarz do najnowszej adhortacji papieża Franciszka, skierowanej do młodych; co trzeba zrobić, aby naprawdę się nawrócić. Zapraszam do lektury tego czasopisma.
9. Wszystkim Parafianom, Gościom i Dobrodziejom życzę Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej na cały rozpoczynający się nowy tydzień. Tradycyjnie najlepsze życzenia dla wszystkich, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje imieniny, urodziny oraz jubileusze.