Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej 25.03.2018 r.

24 marca 2018, godz.2239
  1. Dziś przeżywamy tegoroczną Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy tym samym Wielki Tydzień. Został on ustanowiony w celu przeżycia przez Kościół pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. W Wielkim Tygodniu Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa w ostatnich dniach Jego życia, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jeruzalem. Niedziela Palmowa łączy zapowiedź królewskiego triumfu Chrystusa i orędzie Męki. Poświęcone dziś gałązki palmowe – przechowywane w naszych domach, mają nam przypominać o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem i śmiercią.
  2. Na każdej Mszy Świętej ma miejsce obrzęd poświęcenia palm. Natomiast na Mszy Św. o godz. 12.00 przeżywamy Niedzielę Palmową w wymiarze Gminnym, ponieważ właśnie w tym roku w Kostomłotach gościmy przedstawicieli poszczególnych miejscowości wchodzących w skład naszej Gminy, którzy będą brali udział w konkursie na najładniejszą tegoroczną palmę. Po Mszy Świętej nastąpi przejście korowodu do GOK-u, występ kapeli „Kostomłocianie” i rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą Palmę Wielkanocną. Będzie również możliwość zakupów na kiermaszu Wielkanocnym. Serdecznie zapraszam do udziału w tym wydarzeniu.
  3. Bardzo serdecznie zapraszam do uczestnictwa w ostatnich już w tym Wielkim Poście tradycyjnych nabożeństwach, czyli w Drogach Krzyżowych i Gorzkich Żalach. Droga Krzyżowa w Wielki Piątek zostanie odprawiona w kościele parafialnym o godz. 15.00. Natomiast ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali odprawimy dziś w Niedzielę w kościele parafialnym w Kostomłotach o godz. 16.15.
  4. Kancelaria Parafialna w tym tygodniu będzie czynna tylko w poniedziałek od godz. 16.00 do godz. 17.00.
  5. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną przed Świętami Wielkanocnymi, będą miały miejsce w środę od godz. 9.00.
  6. Również w najbliższą środę bardzo proszę o posprzątanie i przygotowanie naszego kościoła przed uroczystościami związanymi ze Świętym Triduum Paschalnym.
  7. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Porządek nabożeństw podczas Triduum jest następujący:
  • Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 21.00.
  • Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Chrystusa. Adoracja przy ołtarzu adoracji od godz. 9.00 do godz. 17.45. O godz. 15.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Sprawowanie Liturgii Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 18.00. Ofiary składane na tacę w Wielki Piątek, przeznaczone są na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie i kościołów w Ziemi Świętej. Po skończonej Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i adoracja do godz. 21.00. Przypominam, że w tym dniu obowiązuje nas post ścisły, tzn. nie spożywamy pokarmów mięsnych oraz ograniczamy posiłki do jednego pełnego i dwóch lekkich w ciągu dnia.
  • Wielka Sobota – dzień uwielbienia Chrystusa umęczonego za nas i złożonego do grobu. Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 9.00 do godz. 19.45. Uroczystą Wigilię Paschalną rozpoczniemy obrzędem poświęcenia ognia przed kościołem o godz. 20.00. Liturgię Wigilii Paschalnej zakończymy uroczystą procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Bardzo proszę o przygotowanie procesji, a więc chorągwi i baldachimu. Na Liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece (wraz z ochraniaczami), które posłużą nam do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
  • Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę będzie miało następujący porządek: w Kostomłotach o godz.: 9.00, 11.00 i 12.00. W Jenkowicach przy krzyżu o godz. 9.30, w Zabłociu w kaplicy godz. 9.45, w Wichrowie w Kościele o godz. 10.30.

8. Przyszła Niedziela to Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, która jest jednocześnie Pierwszą Niedzielą miesiąca. Msze Św. będą sprawowane o godz. 8.00, godz. 10.00 w Wichrowie i o godz. 12.00. Na Mszy Świętej o godz. godz. 12.00 spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca, a później zmiana tajemnic różańcowych.
9. Przy wyjściu z kościoła u ministrantów jest do nabycia najnowszy nr Gościa Niedzielnego.
10. Na końcu naszego kościoła została ustawiona skarbonka na ofiary związane z kwiatami i z tegoroczną dekoracją do Ciemnicy i Bożego Grobu. Polecam tą inicjatywę wrażliwości naszych serc. A za składane tam ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.
11. Dziękuję za posprzątanie i przygotowanie kościoła na dzisiejszą Niedzielę.
12. Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się: Damian Prokop, zam. Rzeczyca i Agata Chodak, zam. Zabłoto – zapowiedź pierwsza.
13. Wszystkim Parafianom, Gościom i Dobrodziejom życzę Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej na cały rozpoczynający się nowy tydzień. Tradycyjnie najlepsze życzenia dla wszystkich, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny oraz jubileusze.