Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wymieniony został po raz pierwszy w 1201 r. w dokumencie papieża Innocentego III z 12 sierpnia. Określony został wówczas jako „ecclesia St. Godardi in Costomlot”. Kościół jest budowlą gotycką z fragmentami renesansowymi, przebudowaną i rozbudowaną w formach neogotyckich. Wzniesiony w połowie XIV w., remontowany ok. 1550 r., a rozbudowany w latach 1582-1585. Po wojnie prowadzono wiele prac remontowych: w latach 1959-60 wymieniono pokrycie dachowe, w 1970 przeprowadzono remont wieży, w 1997 remont elewacji, a w 2003r. konserwowano elementy wystroju i wyposażenia.

Warto też zwrócić uwagę na krzyż wotywny który pochodzi z XIX w., neoromański, wolnostojący wykonany z piaskowca, otoczony kutą balustradą na ceglanej podmurówce. Ustawiony został we wschodniej części cmentarza przykościelnego. Krzyż został wykonany w stylu łacińskim z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego ustawiony na wysokim rozbudowanym cokole.